Međunarodni okrugli stol: Razmjena iskustava LAG-ova - LAG Sjeverna Bilogora
Disable Preloader

Novosti

 


Međunarodni okrugli stol „Razmjena iskustava LAG-ova“


 


Na 24. Jesenskom međunarodnom bjelovarskom sajmu održan je Međunarodni okrugli stol s temom „Razmjena iskustava LAG-ova“. Sudionici okruglog stola bili su Lokalna akcijska grupa „Podravina“, Lokalna akcijska grupa Zselici Lámpások iz Káposvara, Republika Mađarska i Lokalna akcijska grupa Sjeverna Bilogora.


 


Na početku prisutne je pozdravio zamjenik predsjednika LAG-a Sjeverna Bilogora gospodin Josip Dekalić. Nakon gospodina Dekalića, projekt menadžerica u LAG-u Sjeverna Bilogora Romana Diebalo Šimić, pozdravila je goste iz LAG-a Podravina, voditeljicu Mihaelu Lončar, tajnicu Eminu Lacković Hodalić te članice Ivanu Erhatić i Brankicu Koloman. Iz Káposvara  su stigli predstavnica LAG-a Zselici Lámpások Vajda Eszter, gradonačelnik Karsai József i Mészarós Krisztian.


 


Voditeljica LAG-a „Podravina“ Mihaela Lončar upoznala nas je sa svojim LAG-om koji je osnovan 15. listopada 2012. godine i obuhvaća područje 15 općina i 1 grada.


 


Kroz IPARD program, Mjeru 202 stekli su mogućnost povlačenja financijskih sredstava do 900.000,00 kn u roku od dvije godine (od 4. srpnja 2013.g. do 4. srpnja 2015.g.) i krenuli su s provođenjem LEADER-a. LEADER (franc. Liaison Entre Actions de Développement de l’Economie Rurale – Veze među aktivnostima za razvoj ruralnog gospodarstva) je mehanizam provedbe mjera politike ruralnog razvoja Europske unije, a temelji se na realizaciji lokalnih razvojnih strategija kojima upravljaju lokalne akcijske grupe. Proveli su mnogobrojne aktivnosti: provođenje LRS-a, organiziranje radionica, posjete sajmovima, provođenje raznovrsnih edukacija, animiranje lokalne zajednice, sudjelovanje u pisanju projektnih prijedloga, redovno izvještavanje o radu LAG-a.


Kroz Podmjeru 19.1 „Pripremna pomoć“ izradili su Lokalnu razvojnu strategiju 2014. – 2020. te se pripremili i opremili za prijavu na Podmjeru 19.2 „Provedba operacija unutar CLLD strategije“. CLLD (eng. Community Led Local Development – lokalni razvoj pod vodstvom zajednice) je mehanizam za uključivanje partnera na lokalnoj razini, uključujući i predstavnike civilnog društva i lokalne gospodarske dionike, u izradu i provedbu integrirane lokalne razvojne strategije koja pomaže njihovom području u prijelazu k održivoj budućnosti.


Podmjera 19.2. omogućuje LAG-ovima da objavljuju i provode LAG natječaje za pojedine tipove operacija, sukladno svojoj odabranoj Lokalnoj razvojnoj strategiji i Programu ruralnog razvoja 2014. – 2020. LAG natječaji namijenjeni su nositeljima projekta na području LAG-a.


Vajda Eszter predstavila je svoj LAG, a gospodin Mészarós prevodio je izlaganje gospođice Vajde. LAG Zselici Lámpások osnovan je 2007.g. kao udruga za ruralni razvoj na području 48 općina. Uz jls, uključuje 51 člana iz gospodarskog sektora i 51 člana iz civilnog sektora čime broje ukupno 150 članova. Njihov cilj je ekonomski razvoj područja i poboljšanje kvalitete ruralnog stanovništva. Od 2009.g. bili su akreditirani za objavljivanje i provođenje LAG natječaja, ali neovisno od nacionalnih natječaja. Znači, mogli su sami kreirati natječaje prema stvarnim potrebama svoje lokalne zajednice. Od poljoprivredne mehanizacije, prenamjene štaglja u turističke svrhe, obnove zgrada,


 


 


izgradnje autopraonice. S Programom ruralnog razvoja 2014. – 2020. i oni su, kao i mi, obvezni objavljivati svoje LAG natječaje sukladno nacionalnim natječajima.


 


Lokalna akcijska grupa Sjeverna Bilogora izradila je svoju Lokalnu razvojnu strategiju 2014. – 2020. (kroz Podmjeru 19.1 „Pripremna pomoć“) i prijavila se na Podmjeru 19.2. „Provedba operacija unutar CLLD strategije“. Kao i LAG „Podravina“, nada se pozitivnoj Odluci Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju kako bi krenuli s Planom provedbe svoje Lokalne razvojne strategije, tj. objavljivanjem LAG natječaja za nositelje projekata s područja svojeg LAG-a. 


 


Svojim primjerima dobre prakse, iskustvom i odlučnošću za radom sudionici Međunarodnog okruglog stola dodatno su motivirali naše slušatelje, potencijalne prijavitelje na LAG natječaje.


 


Živimo u brzom vremenu, promjene se brzo događaju i samo uz edukacije, rad, pravovremenu motivaciju, kvalitetnu organizaciju i poslovni plan možemo dostojanstveno biti u ruralnom kraju. Lokalna akcijska grupe pomoći će Vam da svoje probleme pretvorite u ciljeve!


 


 







Natrag


Lagbanner Lagbanner Lagbanner Lagbanner Lagbanner Lagbanner Lagbanner Lagbanner Lagbanner